Universitatea de Medicina si Farmacie Bucuresti

In acest an se implinesc 154 de ani de cand a fost infiintata Universitatea de Medicina si Farmacie Bucuresti, de catre medicul roman de origine franceza Carol Davila impreuna cu Nicolae Kretzulescu. In anul 1857 acestia au infiintat Scoala Nationala  de Medicina si Farmacie, iar in urma acesteia s-au publicat doua reviste medicale “Monitorul Medical” din anul 1862 si “Gazeta Medicala” din anul 1865.

Sediul Facultatii de Medicina a fost complet terminat in anul 1903, odata cu inaugurarea statuii medicului roman de origine franceza, Carol Davila. In anul 1869 s-a infiintat Facultatea de Medicina, prima facultate in domeniu medical din tara, unde in 1873 s-au sustinut primele teze de doctorat.

Universitatea de Medicina si Farmacie Bucuresti are onoarea sa prezinte urmatorii profesori renumiti care au marcat evolutia medicinei in Romania: Carol Davila, Iacob Felix – fondatorul scolii de igiena, Nicolae Turnescu – un intemeietor al clinicii chirurgicale, Alexandru Marcovici – fondatorul clinicii medicale, Zaharia Petrescu – initiatorul terapeuticii medicale, Constantin Dumitrescu Severeanu – unul dintre intemeietorii clinicii cirurgicale, Alexandru Sutzu – psihiatrie si medicina legala, Thoma Ionescu – fondatorul chirurgiei moderne romanesti, Gheorghe Marinescu – intemeietorul clinicii de neurologie, Ion Cantacuzino – biolog si imunolog, etc.

Universitatea de Medicina si Farmacie Bucuresti are in jur de 3000 de angajati, dintre care 1650 sunt cadre didactice, iar in anul scolar 2009-2010 i-au frecventat cursurile aproape 4700 de studenti. In momentul de fata, Universitatea de Medicina si Farmacie Bucuresti se mandreste cu 3 facultati: Facultatea de Medicina, Facultatea de Farmacie si Facultatea de Medicina Dentara. Salile de curs si laboratoarele universitatii sunt modern echipate astfel incat sa corespunda cu standardele europene, iar locurile in camine se apropie de 4000 de locuri.

Biblioteca de la Universitatea de Medicina si Farmacie Bucuresti este deosebit de bine dotata, avand aproape 580.000 de volume pe hartie dar si pe suportul informatic al bibliotecii. Deasemenea, studentii au acces la baze de date ale medicinei internationale.

Facultati Universitatea de Medicina si Farmacie Bucuresti

Facultatea de Medicina