Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica Bucuresti

Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica Bucuresti este singura institutie de stat cu personalitate juridica care pregateste tinerii in arta teatrala si cinematografica. In anul 1834 s-a infiintat la Bucuresti prima facultate de teatru din tara si a facut parte din cadrul Scolii Filarmonice, iar in anul 1948 s-a infiintat Facultatea de Regie in cadrul Institutului de Arta, care a imbinat tot invatamantul de arta din capitala pana in anul 1950, cand si-a deschis portile Institutul de Arta Cinematografica si Institutul de Teatru. Acestea se unesc in anul 1954 in Institutul de Arta Teatrala si Cinematografica “Ion Luca Caragiale”, iar in anul 1990 isi schimba denumirea in Academia de Teatru si Film, aceasta fiind singura scoala de teatru si film din Romania cunoscuta pe intreg mapamondul. Tot in acest an apar noi specializari in cadrul Facultatii de Teatru: Scenografie, Coregrafie, Actorie Papusi si Marionete, iar in cadrul Facultatii de Film apar sectiile: Montaj, Comunicare audiovizuala si Multimedia sunet. Academia de Teatru si Film era intr-un proces de continua schimbare astfel incat numarul studentilor a crescut semnificativ, iar planul de invatamant s-a perfectionat. Incepand cu anul 2001, numele universitatii a ramas Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica Bucuresti.
Cele 3 cicluri de invatamant sunt prezente si la Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica Bucuresti: licenta, masterat si doctorat. Studentii universitatii beneficiaza anual de burse de merit “Stefan Iordache”.

Facultati Arta Teatrala si Cinematografica Bucuresti

Facultatea de Teatru